Co sprawia, że szkło jest przezroczyste?

Szkło towarzyszy nam od stuleci na każdym kroku. Stanowi jeden z elementów wielu przedmiotów codziennego użytku. Nie brakuje osób pytających o to dlaczego szkło jest przezroczyste

Poznajmy historię szkła

Historia szkła liczy kilka tysięcy lat. Prowadzone badania archeologiczne wykazały, że szkło wykorzystywano już w czwartym tysiącleciu przed naszą erą w Mezopotamii. Używane wtedy szkło nie było przezroczyste, ale kolorowe. Szkło zyskiwało barwę za sprawą zanieczyszczeń znajdujących w surowcach wykorzystywanych do jego wykonania. Szkło bezbarwne pojawiło się dopiero w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Około 100 roku naszej ery szkło pojawiło się w szybach okiennych. Były one jednak tak drogie, że mogło sobie na nie pozwolić bardzo mało osób. Masowa produkcja szklanych tafli rozpoczęła się dopiero w XIX wieku. Obecnie szkło stosowane jest nie tylko do produkcji szyb okiennych. Szklane przedmioty wykorzystywane są przez nas na co dzień. Stosuje je przemysł budowlany, farmaceutyczny, spożywczy. Ze szkła produkuje się przedmioty codziennego użytku oraz wyroby dekoracyjne – wazony, kielichy, zwierciadła. Do produkcji szkła potrzebne są między innymi piasek kwarcowy, sodę, wapienie, boraks.

Co sprawia, że szkło jest przezroczyste?


Jest to jedno z tych pytań, które są naprawdę często zadawane. Szkło jest ciałem stałym, które charakteryzuje się bardzo dobrą przepuszczalnością promieniowania widzialnego. Jest również bezpostaciowe. Jest to cecha charakterystyczna dla cieczy. Znaczna większość ciał stałych pochłania fotony światła, które na nie padają. Dlatego ciała stałe nie są przezroczyste. W przypadku szkła wygląda to trochę inaczej. Szkło nie pochłania fotonów światła. Fotony są odbijane przez szkło.  Energia fotonów jest jednocześnie zbyt mała, aby wystarczyła do przeniesienia elektronów. W przypadku szkła jego przerwa energetyczna jest większa niż energia fotonów promieniowania widzialnego. W efekcie światło przenika przez szkło z mniejszą prędkością, ale też przechodzi przez nie bez większych przeszkód. Co ważne, światło z zakresu widzialnego nie musi przez szkło przechodzić w całości. Wystarczy, że będzie przechodziło tylko przez jego część, a my i tak będziemy odbierać szklaną taflę jako przezroczystą.

Przygotował: https://szybka-szybka.com/

Tagged with:     , ,

About the author /