Deweloperskie czy z rynku wtórnego, czyli jakie mieszkanie wybrać?

żurawie na budowisku

Deweloperskie czy z rynku wtórnego, czyli jakie mieszkanie wybrać?


Kupno mieszkania – inwestycja w przyszłość

Mieszkanie jest inwestycją, która niesie za sobą wiele korzyści. Posiadanie mieszkania własnościowego daje poczucie niesamowitego komfortu i ustabilizowania. Będąc właścicielem, możemy zarządzać swoją nieruchomością wedle własnego uznania, oczywiście w obrębie przepisów prawnych, spełniając pewne wymogi. Ponadto mieszkanie jest świetnym sposobem na otrzymywanie stałego dochodu, jeśli przeznaczymy je na wynajem.

Rynek deweloperski

Mieszkania deweloperskie, czyli niewyposażone i niewykończone przestrzenie mieszkalne mają swoich zwolenników i przeciwników. Wielką zaletą kupna mieszkania w stanie deweloperskim jest fakt, iż można je urządzić w indywidualny sposób, od podstaw. Zaczynając od wyboru płytek i rodzaju parkietów, poprzez kolor ścian i pełne wyposażenie. Wiąże się to jednak również bezpośrednio z dodatkowym wkładem finansowym, który nierzadko jest niezwykle duży i równy sumie kupionego mieszkania. Sporą zaletą jest również fakt, iż kupując mieszkanie w stanie deweloperskim jesteśmy pierwszymi właścicielami i dostajemy do użytku lokal w nowym budownictwie.

Mieszkanie z tzw. drugiej ręki

Lokale użytkowe z rynku wtórnego cieszą się sporym zainteresowaniem i często właśnie decydujemy się na kupno takiego mieszkania. Główną zaletą nieruchomości wtórnej jest fakt, iż cena całościowa obejmuje nie tylko pomieszczenie w rozumieniu gołych ścian, jak jest to w stanie deweloperskim, ale również całkowite wyposażenie. Wiąże się to z mniejszym wkładem pracy w przyszłości, ponieważ do takiej przestrzeni można od razu się wprowadzić i zacząć mieszkać. Nawet jeśli urządzenie lokalu czy wyposażenie nie trafia w nasze gusta, możemy z czasem, na spokojnie dokonać wymiany. Łączy się to z racjonalnym rozłożeniem wydawanych kosztów. Czasem zdarzają się sytuacje, w których sprzedający życzy sobie dodatkową opłatę za sprzęt, który znajduje się w mieszkaniu. Możemy wtedy oczywiście odmówić i wprowadzić się do lokalu bez mebli i sprzętów, ale możemy też dopłacić i cieszyć się w pełni wyposażonym mieszkaniem.

Co zatem wybrać?

Zarówno mieszkanie kupione od dewelopera, jak i to z rynku wtórnego posiada swoje plusy i minusy. Przy wyborze przyszłego mieszkania jednak powinniśmy przede wszystkim kierować się budżetem i kosztami, jakimi dysponujemy. Jeśli możemy pozwolić sobie na urządzenie mieszkania od podstaw, warto zainwestować w stan deweloperski. Dla osób, które nie dysponują dużą kwotą pieniędzy lub nie chcą obciążać się dodatkowym problemem, jakim jest urządzanie, najlepszym wyborem będzie mieszkanie z rynku wtórnego.

Tagged with:     ,

About the author /


człowiek orkiestra, nieczęsto coś pisze, często publikuje

Related Articles