Europejska Stolica Kultury to brzmi dumnie!

logo-esk

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury już nie pierwszy raz wędruje w stronę Polski. Poprzednio ten zaszczytny tytuł piastowało miasto książąt i królów polskich, czyli Kraków. Miało to miejsce w roku 2000. Aktualnie tytuł ESK 2016 otrzymał hiszpański San Sebastian oraz Wrocław.

Co to za inicjatywa?

Na pewno każdy z nas słyszał nie raz albo widział plakaty dotyczące Europejskiej Stolicy Kultury. Jednak czym tak naprawdę jest całe to przedsięwzięcie? To forma promocji miast wchodzących w skład Unii Europejskiej, które mają szansę w ciągu jednego roku kalendarzowego zaprezentować się z jak najlepszej strony – ukazać tętniące życie kulturalne regionu. To niezwykła opcja dla cudzoziemców i zapalonych podróżników na to aby mogli poznać inne tradycje, kultury i zobaczyć jak żyje się w innych krajach. Inicjatywa ta jest dofinansowana z budżetu Unii Europejskiej, co oznacza, że każde miasto, które bierze udział w danym roku w ESK otrzymuje 1,5 miliona euro, które może solidnie zainwestować w kulturę i sztukę.

Jak się zaprezentować?

Wiadomo, że sposobów promocji jest niezwykle dużo, dlatego organizatorzy i osoby sprawujące opiekę nad Europejską Stolicą Kultury sięgają do różnych źródeł. W ciągu 12 miesięcy odbywają się wszelakiego rodzaju imprezy, festiwale, koncerty, pokazy, warsztaty oraz wiele innych, które mają pokazać, że warto odwiedzić dane miasto, a nawet cały kraj ze względu na bogactwo kulturowo-historyczne.

Krótkie kalendarium

ESK to niezwykle poważna i wielka impreza, do której Wrocław przygotowywał się nie tyle od wielu miesięcy, co lat. Wszystko rozpoczęło się w roku 2008, kiedy to miasto postanowiło zgłosić się do plebiscytu. Na sukces imprezy od tylu lat pracuje sztab ludzi, który sprawuje pieczę nad tym wydarzeniem. Od dwóch lat, czyli od 2013 roku opracowywany zostaje dokładny program artystyczny.

About the author /


Related Articles