Jak wypowiedzieć umowę o pracę?
Dobrze sformułowany wniosek = ekspresowe osiągnięcie wyniku
Wypowiedzenie umowy stosunku o pracę to wbrew pozorom dość skomplikowany proces, który wymaga profesjonalnej pomocy radcowskiej lub adwokackiej. Umiejętnie sformułowane wypowiedzenie pozwala na osiągnięcie celu i szybką realizację wniosku.
Kodeks Pracy
Kodeks Pracy to dokument prawny, w którym zapisane zostały wszystkie ważne kwestie związane ze stosunkami cywilnoprawnymi na poziomie pracodawca-pracownik. Zgodnie z jego przepisami, rozwiązanie umowy o pracę nastąpić może:
- z upływem czasu, na jaki została zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla wykonania której była zawarta,
- na mocy porozumienia stron,
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy o pracę – definicja
Wypowiedzenie umowy o pracę to czynność prawna, która zostaje podjęta jednostronnie, a jej skutkiem ostatecznym jest rozwiązanie stosunku pracy. Wypowiedzenie musi odbywać się w warunkach zgodnych ze wszystkimi zapisami prawnymi.
Okresy zawartej umowy
Kwestia wypowiedzenia tyczy się tylko i wyłącznie umowy o pracę podpisanej:
- na czas nieokreślony,
- na czas określony,
- na okres próbny.
Pisemny wniosek
Wypowiedzenie umowy o pracę zachodzić może tylko w formie pisemnego dokumentu. Nie można wypowiedzieć stosunków pracy słownie, ponieważ wszystko musi zostać pisemnie udokumentowane.
Pomoc radcy lub adwokata
W sytuacji podjęcia decyzji o wypowiedzeniu pracy warto skonsultować tę kwestię z osobą, która posiada merytoryczną, fachową wiedzę z zakresu prawa pracy. W takiej sytuacji warto jest zainteresować się polecanymi kancelariami, poprzeglądać fora internetowe i popytać swoich bliskich oraz znajomych czy posiadają jakieś doświadczenie w wyborze radcy prawnego. W dyskusjach internetowych dotyczących porad prawnych, często pojawia się, jako osoba polecana i rzetelna radca prawny Grażyna Buczyńska. W celu uzyskania większej ilości informacji, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia witryny internetowej: http://buczynskagrazyna.pl/.
Cechy dobrego radcy prawnego
Pomoc radcowska jest niezwykle istotna w sytuacji pomocy w zakresie prawa pracy. Jak zatem dokonać odpowiedniego wyboru i znaleźć osobę, która jest odpowiednia. Oto lista cech, jakie powinien wykazywać profesjonalny radca prawny:
- wzbudzać zaufanie,
- kreować sympatyczną atmosferę,
- być dyskretny,
- posiadać wiedzę,
- cieszyć się dobrymi opiniami klientów.
Wybranie radcy prawnego, który cechuje się wszystkimi wyżej wymienionymi aspektami jest gwarancją sukcesu.
Podsumowanie
Wypowiedzenie stosunków prawnych w umowie o pracę jest niezwykle trudnym i pracochłonnym procesem. Dlatego też nie zajmuj się tym wszystkim sam i powierz swoje problemy osobie, która posiada odpowiednie wykształcenie w tym fachu.