Kino autorskie

obrazek poglądowy - kamera

Kino autorskie


Z czym to się je, czyli krótkie wprowadzenie

Kino autorskie to pojęcie, które określa filmy charakterystyczny dla konkretnych twórców. Owa teoria powstała we Francji przez krytyków i reżyserów, którzy publikowali na łamach francuskiego czasopisma ,,Cahiers du Cinema.” Pojęcie to wykreowali: A. Bazin, J.L. Godard, J.Rivette oraz F. Truffaut. Kino autorskie wywarło niezwykle silny wpływ na twórczość europejską i stanowiło podwaliny dla wielu nurtów, m.in. francuskiej Nowej Fali czy polskiej szkoły filmowej. Do dzisiejszego nurtu kina autorskiego przynależą słynni reżyserzy, którzy tworzą filmy w określonej przez siebie stylistyce i charakterystyczny dla nich sposób.

Najznamienistsi twórcy

Luis Buñuel – oryginalny surrealista

Jednym z najważniejszych prekursorów kina autorskiego był Luis Buñuel, hiszpański reżyser filmowy. Zadebiutował on filmem krótkometrażowym Pies Andaluzyjski, który współtworzył z pomocą Salvadora Dalego. Pies Andaluzyjski to najpopularniejsze dzieło Buñuela, uznawane za niezwykłe i niesamowicie oryginalne. Ten surrealistyczny krótkometraż zrewolucjonizował kino światowe. Utrzymany w onirycznym klimacie, będący zlepkiem różnych opowieści, które są od siebie odrębne, był dla widzów doświadczeniem wstrząsającym. Do dziś Pies Andaluzyjski budzi ogromne emocje, również wśród współczesnych widzów, którzy zdawać by się mogło widzieli już wszystko. Kultowa scena z mrówkami, czy przecinaniem gałki ocznej nadal bulwersuje i sprawia, że na skórze pojawia się gęsia skórka.

Ingmar Bergman stale poszukujący Boga

Do najznamienitszych autorów kina artystycznego zaliczamy również skandynawskiego reżysera, Ingmara Bergmana. Wybitny reżyser w Polsce zasłynął wieloma filmami, m.in. Wieczorem kuglarzy, Tam gdzie rosną poziomki oraz Siódmą pieczęcią. W swoim dorobku jednak posiada wiele innych znamienitych tytułów, np. Szepty i krzyki, który jest jednym z najlepszych obrazów filmowych kina światowego, jakie kiedykolwiek powstały. Najważniejszym zagadnieniem filmów Ingmara Bergmana i tematem, który frapował go całe życie, było istnienie Boga. Zainteresowanie się boską kwestią przebiega w jego twórczości na trzech etapach. Pierwszy etap to usilne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy Bóg faktycznie istnieje. Przykładem jest film Siódma pieczęć, gdzie główny bohater gra w szachy ze śmiercią, aby poznać odpowiedź na nurtujące go pytanie. Następny etap to wtedy, gdy Bergman konstatuje, że Boga nie ma. Przykładowym filmem jest Milczenie, które opowiada o relacji dwóch sióstr, które nie są w stanie dojść do porozumienia na żadnej płaszczyźnie, gdyż żywią do siebie niesamowite pokłady nieuzasadnionej nienawiści. Końcowym etapem zaś jest moment, w którym reżyser skupia się na relacjach międzyludzkich, chociaż widmo Boga jest nadal wyczuwalne. Przykładem są wyżej wspomniane Szepty i krzyki, gdzie jeden z bohaterów, pastor modląc się wspomina, że Niebo jest puste i okrutne.

Inni twórcy

Buñuel i Bergman to jedni z najwybitniejszych przedstawicieli kina autorskiego. Do innych twórców tego gatunku zaliczamy również Akira Kurosawę. Ze współczesnych artystów do nurtu kina artystycznego wliczamy Stanleya Kubricka oraz Woody’ego Alllena.

Tagged with:     ,

About the author /


człowiek orkiestra, nieczęsto coś pisze, często publikuje

Related Articles