Polska muzyka współczesna

poglądowe zdjęcie koncertu

Polska muzyka współczesna


Współczesna muzyka – hit czy kit?

Istnieje przeświadczenie, że dobrej polskiej muzyki już nie ma. Że współcześni artyści nie mogą równać się z tak wielkimi gwiazdami jak Violetta Villas, Andrzej Zaucha czy Jerzy Połomski. Jest to oczywiście absolutnie błędne pojęcie, bo jak zatem ustosunkować się do coraz częstszych, świetnych debiutów artystycznych?

Lari Lu – elektroniczne zaskoczenie

Jednym z ostatnich debiutów muzycznych jest projekt Lari Lu, Anny Józefiny Lubienieckiej. Artystka w przeszłości współpracowała m.in. z zespołem Varius Manx. Jej krążek 11 miał swoją premierę pod koniec 2014 roku i oczarował wszystkich fanów muzyki elektronicznej. Album, który powstawał bez medialnego szumu, w studyjnym zaciszu okazał się wywołać niemały zamęt na polskiej scenie muzycznej. Co zatem sprawiło, że projekt został tak pozytywnie odebrany przez słuchaczy? Przede wszystkim płyta jest niezwykle dobrze zrobiona. Nad warstwą dźwiękową czuwał znany i utalentowany kompozytor Robert Amirian, który stworzył niezwykłe utwory łączące w sobie wiele gatunków, przede wszystkim electropop, ambient oraz downtempo. Mnogość gatunkowa nie przytłoczyła jednak kompozycji, a sprawiła, że stały się niezwykle oryginalne i dobrze się ich słucha. Ponadto do projektu Lari Lu zaproszona została ekipa najzdolniejszych muzyków, na których czele stoi Maciek Gołyźniak – ceniony perkusista. Piękne kompozycje ubrane zostały w niezwykłe teksty autorstwa samej Anny Józefiny Lubienieckiej. Wyróżniają się one niezwykłą poetyckością i nadają niesamowitego klimatu. Zatem Lari Lu to naprawdę niezwykle udany debiut przełomu 2014/2015 roku.

Fismoll – polska duma

Fismoll, czyli 19-letni Arkadiusz, zadebiutował w 2013 roku i wywołał niezwykły szum wokół swojej twórczości. Młodziutki muzyk jest wokalistą, autorem tekstów, instrumentalistą i kompozytorem – słowem zajmuje się muzyką od podstaw. Obdarzony niezwykłą wrażliwością i delikatnym wokalem szybko stał się ulubieńcem słuchaczy i łamaczem niewieścich serc. Często porównywany jest do amerykańskiego artysty Bon Ivera. Faktycznie, obydwaj tworzą podobny rodzaj muzyki, jednak każdy z nich jest absolutnie odrębny i oryginalny w swojej działalności. Fismoll inspiruje się zachodnimi artystami i ich muzyką, jednak nie tworzy muzycznych kalek, a osobiste, szczere utwory, które są niezwykle dobrze skonstruowane. Jak w przypadku Lari Lu, produkcją płyty Arkadiusza zajął się Robert Amirian, który posiada ogromne doświadczenie muzyczne. Zachwyt Katarzyny Nosowskiej nad młodziutkim muzykiem jedynie potwierdza, że do czynienia mamy z wielkim talentem. Artystka wypowiadała się bardzo pozytywnie o kompozycjach Fismolla i ekscytowała się: ten chłopak upłynnia mi serce.

Dwa razy tak!

Opisane przykłady zatem wskazują na fakt, iż polska muzyka nie zginęła, a jej pozycja coraz bardziej się umacnia. Ponadto w XXI wieku powstaje coraz więcej ciekawych kompozycji z pogranicza różnych gatunków. Zatem każdy znajdzie coś dla siebie!

Tagged with:     ,

About the author /


człowiek orkiestra, nieczęsto coś pisze, często publikuje

Related Articles