Rozwód cywilny – jak się do niego przygotować?

Rozwód - grafika ilustrująca

Rozwód cywilny – jak się do niego przygotować?


Przykre rozstania

Niestety, czasem w życiu każdego człowieka dzieje się tak, że drogi dwóch osób nagle się rozchodzą. Problemu nie ma, gdy partnerzy nie byli prawnie związani ze sobą związkiem małżeńskim lub nie mają dzieci. W takiej sytuacji, nie trzeba przejmować się przygotowywaniem pism rozwodowych czy innych dokumentów prawnych. Znacznie bardziej skomplikowanie prezentuje się kwestia rozstania osób, które pozostają w związku małżeńskim lub mają wspólne potomstwo. Taka perspektywa łączy się z koniecznością zadbania o kwestie prawne, takie jak rozwód czy wniesienie do sądu wniosku alimentacyjnego. Przedstawimy krok, po kroku jak zacząć przygotowania do rozwodu.

Kilka kroków działania

#1 Zacznij od sformułowania pozwu o rozwód

W takiej sytuacji bardzo pomocna okazać może się pomoc prawnika lub wykwalifikowanego radcy prawnego, który posiada odpowiednią merytoryczną wiedzę i doświadczenie. Redakcja przemyślenia.com.pl może serdecznie polecić Państwu świetną i rzetelną Kancelarię Radcy Prawnego Grażyny Buczyńskiej, której adres internetowy to: http://buczynskagrazyna.pl/.

#2 Wnieś pozew o rozwód do sądu

Odpowiednio sformułowany wniosek, spełniający wszystkie normy prawne powinien zostać wniesiony do sądu, w celu jego rozpatrzenia. Wybór odpowiedniego adwokata lub radcy jest na tym etapie niezwykle istotny, ponieważ uzyskacie wtedy profesjonalny wniosek, który nie zostanie odrzucony przez Wysoki Sąd.

#3 Wybierz odpowiedni sąd

Sprawy rozwodowe kierowane są do sądu I instancji, czyli Sądu Okręgowego. To niezwykle istotne, aby wniosek został skierowany do odpowiedniego rodzaju instytucji sądowej.

#4 Uiść opłatę

Od każdego pozwu rozwodowego pobierana jest stała opłata sądowa, w wysokości 600 złotych.

#5 Przygotuj odpowiednie dokumenty

Oprócz pozwu o rozwód należy przedłożyć jeszcze inne, niezbędne dokumenty, takie jak: odpis skrócony aktu małżeństwa oraz odpis skrócony aktu urodzenia dzieci – jeśli posiadacie potomstwo.

#6 Uzasadnij wniosek

Rozwód zostaje udzielony tylko i wyłącznie w sytuacji zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Rozkład pożycia to, najprościej rzecz ujmując, brak więzi fizycznej, duchowej i gospodarczej pomiędzy dwojgiem ludzki. Sytuacja staje się skomplikowana, gdy małżonkowie posiadają dzieci, ponieważ rozwód nie zostanie udzielony, jeśli dobro potomstwa miałoby zostać naruszone.
Jak sami widzicie, rozwód to wcale nie jest prosta i szybka sprawa. Najważniejsze jest, aby powierzyć jej realizację osobom profesjonalnym, które znają się dobrze na swoim fachu i cieszą się pozytywnymi opiniami innych osób.

Tagged with:     ,

About the author /


człowiek orkiestra, nieczęsto coś pisze, często publikuje

Related Articles