Śmierć gazet, czyli apokaliptyczna wizja upadku medium prasowego

archiwalny numer Daily Telegraph

Śmierć gazet, czyli apokaliptyczna wizja upadku medium prasowego


Koniec gazety

Bernard Poulet, francuski dziennikarz, w swojej książce Śmierć gazet i przyszłość informacji stwierdza, że medium prasy wyczerpuje się i nie istnieje szansa, aby przetrwało ono w XXI wieku. Coraz mniej współczesnych ludzi kieruje się do kiosku w poszukiwaniu gazet czy magazynów papierowych. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź zdaje się być prosta – medium prasy zastąpił nam internet. W sieci odnaleźć można wiele informacji, które zawarte są w gazetach i czasopismach. Nie potrzeba wydawać pieniędzy, aby dowiedzieć się newsów z kraju i ze świata. Ponadto w internecie to my wybieramy, które informacje chcemy przyswoić, a które pominąć. W przypadku magazynów i gazet dostajemy wyselekcjonowane przez sztab redaktorów teksty. Czy zatem internet zastąpi źródło prasowej informacji? Raczej nie. Niestety, medium internetowe pomimo wielu zalet posiada jedną zasadniczą wadę. Informacje, które są tam udostępniane nie są sprawdzane i niezwykle często mijają się z prawdą. Ażeby sieć mogła zastąpić wszystkie media informacyjne i stać się głównym przekaźnikiem newsów, musiałaby zostać wyznaczona rzesza ludzi, która będzie sprawdzać prawdziwość publikowanych informacji. Jest to oczywiście niemożliwe, gdyż internet jest medium zbyt obszernym i zbyt wielu użytkowników z niego korzysta, aby móc zapanować nad chaosem i okiełznać go.

Czy aby na pewno koniec? Czyli jak obronić prasę

Coraz więcej wielkich koncernów prasowych decyduje się na zdigitalizowanie papierowych wersji swoich gazet. Na zachodzie proceder ten istnieje już od wielu lat i sprawdza się bardzo dobrze. Grono zwolenników wciąż rośnie, zatem jest to dobre rozwiązanie. W przypadku polskiej prasy obawiano się, że internetowy użytkownik nie będzie zainteresowany odpłatnymi informacjami w wersji zdigitalizowanej. Dlatego też na początku polskie dzienniki udostępniane były nieodpłatnie. Gdy grono czytelników zaczęło się powiększać postanowiono wprowadzić niewielkie opłaty za czytanie wersji on-line. Użytkownicy zaakceptowali ten fakt, gdyż koszt gazety publikowanej w internecie jest dużo niższy, aniżeli koszt wersji papierowej. Dodatkowo jest dostępny dla każdego bez wychodzenia z domu. Aktualnie wprowadzone zostały opłaty abonamentowe, które pozwalają na miesięczną bądź dłuższą subskrypcję danej prasy.

Śmierć papieru

Idąc za myślą Poulet, faktycznie coraz bardziej możliwym staje się fakt, że papierowe gazety umrą śmiercią naturalną i zastąpią je wersje zdigitalizowane. Jednak wielką przesadą byłoby stwierdzić, że koncerny gazet codziennych czy magazynów będą musiały zniknąć z rynku. Informacja nadal będzie potrzebna statystycznemu odbiorcy, zmieni się jedynie forma jej przekazu.

Tagged with:     ,

About the author /


człowiek orkiestra, nieczęsto coś pisze, często publikuje

Related Articles