W jaki sposób odszukać geodetę, który właściwie wykona pomiar geodezyjny?

W powszechnym wyobrażeniu mierniczy to ktoś niezastąpiony do akcji połączonych z pomiarem obszaru. Nie każda osoba natomiast zdaje sobie sprawę, że mierniczy jest niezastąpiony również przy konstrukcji budynku i po jej ukończeniu. Podpowiadamy, jak odszukać rzetelnego geodetę i o jakie sprawy go dopytywać.

Czy mierniczy rozumie grunt?

Niewyobrażalnie istotna przy doborze geodety jest jego świadomość terenu, wiedza o obecnym wyglądzie map absorbujących nas placów. Dlatego korzystnie jest skorzystać z usług spółki geodezyjnej, działającej na tym terenie, znającej tutejsze realia, monitorującej metamorfozy, które zachodzą w miejscowości. Lokalny geodeta najczęściej wie dla przykładu o znajdujących się pod glebą kablach instalacyjnych, jakich brak na mapie, gdyż są niesubordynacją budowlaną ewentualnie zrealizowano je dość ostatnio więc wciąż nie są rozrysowane. Skoro biegną one przez grunty, przy których planujemy budować, potrafią przysporzyć nam problemów.

W jakim miejscu szukać mierniczego

Biurokraci z wydziałów geodezji tudzież architektury znają geodetów pracujących na określonym gruncie. Przepisy nie pozwalają im jednak na faworyzowanie poszczególnych specjalistów. W wielu urzędach są przedłożone foldery lub listy fachowców. Można je ponadto wyszukać w powiatowych środkach dokumentacji geodezyjnej oraz kartograficznej. Obiecująco, gdy mierniczego rekomendują sąsiedzi czy przyjaciele, którzy uprzednio korzystali z jego usług. Najlepiej pojechać do 2 wskazanych ekspertów i zestawić ich ofertę: drogocenność dodatkowo okres wykonania usługi.

Kiedy usługi geodezyjne okażą się tańsze

Najlepiej jest mediować cenę sumy usług mierniczych, które muszą być poczynione przy zakupie nieruchomości i budowie budynku. Zapłacimy wówczas mniej, niż zamawiając każdorazową pracę samodzielnie. Stawki usług mierniczych są ogólnikowe i zależą od opłat, jakie mierniczy musi wnieść do ośrodka dokumentacji geodezyjnej, nakładu pracy, poziomu skomplikowania pomiaru, niewygody terenu, ergo ilości poprawek, które to trzeba nanieść. Stawka usługi uzależniona będzie też od tego, gdzie jest ulokowana rzeczona parcela. Najdroższe są usługi na gruncie ogromnych metropolii (zwłaszcza Warszawy), w ich okolicach – ociupinę przystępniejsze. Im odleglej od wielkich miast, tym cena usług geodezyjnych jest niższa.

Tagged with:    

About the author /


człowiek orkiestra, nieczęsto coś pisze, często publikuje

Related Articles