Zakupy online – ryzyko czy świetna alternatywa?

bag-15709_640
Chyba nikomu nie trzeba uświadamiać jak bardzo Internet stał się ogromnym i wszechobecnym medium. Przy użyciu komputera, tabletu czy smartfona jesteśmy w stanie dokonując jednego kliknięcia otrzymać interesujące informacje. Rozpoczynając od ciekawostek z kraju i ze świata, poprzez oglądanie filmów, seriali czy teledysków muzycznych, aż po otrzymywanie specjalistycznych porad. W tym gąszczu, swoistym mikroświecie, zawarta została również możliwość robienia zakupów bez konieczności wychodzenia z domu. Jakie są zatem plusy, a jakie minusy takiego działania?

Zalety

Forma zakupów online posiada niezwykle dużo zalet, dlatego też cieszy się tak ogromną popularnością wśród konsumentów. Do listy głównych pozytywów najczęściej wymieniane są:

  • możliwość dokonywania zakupów o każdej porze dnia i nocy,
  • konkurencyjne ceny – sklepy internetowe zazwyczaj nie posiadają marży sklepów stacjonarnych,
  • możliwość porównania cen wielu sprzedawców i wybór najlepszej opcji,
  • możliwość zakupu produktów, które niedostępne są w sklepach stacjonarnych,
  • niesamowita wygoda – paczka zostaje dostarczona nam do wybranego miejsca odbioru lub przynosi ją kurier.

Mnogość zalet sprawia, że tak zwany shopping online uzyskuje coraz to większe grono zwolenników. Nie oznacza to jednak, że taki typ zakupów wiąże się z zerowym ryzykiem. Niestety tak pięknie nie jest…

Wady

Tak, jak i w przypadku każdej kwestii, również zakupy online wiążą się z podejmowaniem pewnego ryzyka. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na kupujących w sieci? Przede wszystkim:

  • istnieje duże ryzyko zostania oszukanym – po wpłacie pieniędzy na konto internetowego sklepu okazuje się, że towar nie zostaje nam wysłany,
  • nie można dotknąć, powąchać produktu – słowem fizycznie sprawdzić,
  • nie jesteśmy pewni czy przedstawione produkty są oryginalne oraz czy przedstawione zdjęcia są zgodne z prawdą,
  • do ceny produktu należy doliczyć koszty przesyłki, co zazwyczaj w całości i tak wychodzi taniej, niż w przypadku oferty sklepu stacjonarnego.

Temat zakupów internetowych to tak naprawdę temat rzeka i bardzo trudno go wyczerpać. Istnieje grono osób, które nie wyobrażają sobie życia bez tego typu shoppingu. Jednak usłyszeć też można głosy sprzeciwiające się, które uważają, że ten typ aktywności wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Tak naprawdę każdy z nas powinien zastanowić się czy decyduje się podjąć ryzyko związane z możliwie nieudanym wyborem lub oszustwem. Warto jednak zaznaczyć, że coraz więcej sklepów posiada specjalne certyfikaty oraz opinie w sieci, co pozwala na stuprocentową pewność działania.

Tagged with:     ,

About the author /


Related Articles