Zdolność kredytowa

biznesowy uścisk dłoni

Zdolność kredytowa


Jak powszechnie wiadomo, w momencie kiedy ubiegamy się o kredyt, pierwsza zostaje zbadana nasza zdolność kredytowa, która jest niczym innym, jak po prostu możliwością kredytobiorcy, do spłaty kredytu według określonych warunków. W zależności od wewnętrznych zasad, jakimi kieruje się bank lub firma udzielająca pożyczek pozabankowych, wskaźnik naszej zdolności kredytowej może się nieco różnić, jednak zwykle to pożyczki pozabankowe mogą zaoferować nam bardziej przychylne rozwiązania.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Na możliwość uzyskania kredytu zwykle wpływa szeroka gama czynników, począwszy od wysokości dochodów, poprzez formę i długość zatrudnienia, aktualne zobowiązania finansowe, aż po stan cywilny lub wielkość rodziny. Czy wszystkie powyższe czynniki pełnią tak samo istotną rolę? Oczywiście tak nie jest. Cała istota badania zdolności kredytowej polega po prostu na ogólnym zbadaniu, czy wszelkie kwestie dotyczące naszego codziennego funkcjonowania są w stanie się uzupełniać, tak abyśmy byli w stanie wywiązać się z naszych finansowych zobowiązań. Przykładowo, zdolność kredytowa osoby bezdzietnej zarabiającej średnią krajową, prawdopodobnie będzie wyższa, niż możliwości osoby o podobnych dochodach, która ma już zaczerpnięty kredyt i zarazem wychowuje dziecko. Naturalnie stopień uwzględnienia tych czynników może się znacznie różnić i co za tym idzie dla jednych instytucji poszczególne informacje mogą mieć większe lub mniejsze znaczenie w stosunku do warunków w innych firmach.

Zbędne formalności

Warto mieć na uwadze, że w przypadku pożyczek pozabankowych, wszelkie czynności zorganizowane są tak, aby przede wszystkim uniknąć zbędnych formalności, co zwyczajnie pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu. Doradcy pozabankowych pożyczek zdają sobie, że zdolności kredytowej danego klienta, nikt nie jest w staniu ustalić, sugerując się wyłącznie ściśle określonym schematem. Każda osoba funkcjonuje w zupełnie innym trybie życia i co za tym idzie nawet skrupulatnie analizując wszelkie przykładowe czynniki, często nie jesteśmy w stanie ustalić dokładniej zdolności kredytowej. Dlatego też podczas ubiegania się o pożyczkę pozabankową zwykle można pominąć zbędne formalności, jak np. wysokość zarobków, ponieważ doradcy zdają sobie sprawę, że każdy może mieć inne źródło dochodów i nie muszą one wynikać z udokumentowanego zatrudnienia.

Do czego jest właściwie wykorzystywana?

Dzięki ustaleniu zdolności kredytowej, nie tylko bank może być spokojny, że jego nowy klient jest osobą wiarygodną, ponieważ dzięki upewnieniu się, czy faktycznie możemy pozwolić sobie na kredyt, zarazem jesteśmy w stanie wyeliminować ewentualne problemy ze spłatą ewentualnego zobowiązania i szeregiem problemów z tym związanym. Znając swoją zdolność kredytową, możemy być spokojni, że faktycznie stać nas na pożyczkę. Zapewne lepiej upewnić się, jak ocenione są możliwości spłacania przez nas kredytu, niż spotkać się później z sytuacją, kiedy nie będziemy już w stanie sprostać naszym zobowiązaniom. Badanie zdolności kredytowej, zapewne nie jest czynnością, która komukolwiek ma utrudnić życie, ponieważ można ją wręcz potraktować, jako dodatkowe zabezpieczenie.

Tagged with:     ,

About the author /


człowiek orkiestra, nieczęsto coś pisze, często publikuje

Related Articles